Ostatnia wycieczka w "starym roku", na którą przez pandemię czekaliśmy ponad 2 lata odbyła się do Goleniowskiego Parku Przemysłowego, do Spółki Hanse Yachts. W okrojonym składzie do 20 członków (obostrzenia Zakładu ze względu na odbywająca się tam na trzy zmiany produkcję), pojechaliśmy do firmy gdzie produkuje się jachty motorowe i żaglowe na zamówienie głównie do Australii, Stanów Zjednoczonych i Grecji, w ilości ponad 600 sztuk rocznie. Najtańszy jacht żaglowy 9 metrowy kosztuje 60 tys.€ +wyposażenie, a najdroższy o długości 21 metrów – 1 mln €. Produkcja jachtu trwa 6 miesięcy. Stocznia zatrudnia 850 osób, a w niemieckim oddziale Hanse w Greifswaldzie, gdzie doposaża się duże jachty - drugie tyle. Zamawiają je bogate firmy głównie na wynajem. Goleniowska Hanse wysyła do klienta swoich 6 mniejszych modeli, a resztę jachtów kieruje się do Greifswaldu, gdzie otrzymują wyposażenie wg potrzeb klienta, skąd z miejscowego portu wędrują do zamawiających je firm. W Hanse pracuje 850 osób, które są zwożone z całego regionu, a drugie tyle w Greifswaldzie.
Wyposażeni w kamizelki odblaskowe, specjalne obuwie i okulary mieliśmy możliwość przejścia przez cały proces produkcji od zrobienia surowej formy kadłuba do ostatecznego wyposażenia. Cała ta produkcja zobaczona na żywo, dała nam rzeczywisty pogląd na proces wykonania jachtu od podszewki.
Po ponad godzinie zwiedzani pożegnaliśmy miłych oprowadzających nas dwoje pracowników i następnie pojechaliśmy w tymże Parku do Zakładu Aktywizacji Zawodowej. Tutaj czekał na nas zamówiony poczęstunek w postaci ciasta i różnych napoi i posileni z pracownicą Zakładu zaczęliśmy zwiedzać kolejny obiekt. ZAZ ma 8 działów produkcyjnych przystosowanych do osób niepełnosprawnych i zatrudnia 20 pracowników dla nich do pomocy. Nowoczesny, piękny zakład zatrudnia 130 osób niepełnosprawnych, którzy pracując zarabiają na siebie np. składając kartonowe pudełka, szyjąc pościel, pracując w pralni. Utrzymują w czystości strefę Parku Technologicznego na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, gotują różne posiłki na zlecenie (np. gotują 500 obiadów dziennie). Niepełnosprawni dojeżdżają do pracy sami, a także część osób jest dowożona. Pracują od 8:00 do 13:00 z godzinną przerwą, którą mogą przeznaczyć na posiłek, wypoczynek czy ćwiczenia w sali treningowej i do ćwiczeń wzmacniających. Pracują na zlecenie w dziale myjnia – mycie czyszczenia kompleksowego samochodów, montownia, klejenie kartonów, torebek na ekskluzywne wina, pokrowce na deski, poligrafia - drukowanie i projektowanie. Robią nadruki na koszulki, pracują w kuchni – gotują 500 obiadów dziennie w ramach cateringu czy organizacji imprez zewnętrznych. Mając tak wspaniałe warunki mogą się czuć potrzebni i spełnieni, a duże spektrum wypoczynku dla nich w postaci np. turystycznych wyjazdów do różnych części Europy także dostarcza im możliwości szeroko pojętej integracji. Goleniowski ZAZ jest w czołówce Polski, gdzie mamy razem ponad 50 takich Zakładów.