Paryż i zamki nad Loarą

Ten dzień poświęcamy na zwiedzanie zamków w dolinie Loary. Jedziemy do miejscowość Blois, która jest małym, zadbanym historycznym miasteczkiem z ładną, bardzo starą architekturą. Na wzgórzu wznosi się okazały zamek Blois w którym królowi Franciszkowi I włoski architekt wybudował schody końskie tak aby mógł wjeżdżać na koniu do najwyższej komnaty z powodu odniesionej w młodości rany na nodze. W zamku mieści się Muzeum obrazów francuskich malarzy malujących na przestrzeni kilku wieków.
Następnie celem naszym jest dawna letnia rezydencja Leonarda da Vinci - Clos Luce w miejscowości Amboise. Franciszek I oddał ją do dyspozycji Leonardo w hołdzie jego wielkiego geniuszu. W rezydencji mieści się obecnie Muzeum Pamięci Leonardo w której wstawione są makiety jego wynalazków. Dwór otoczony jest pięknym edukacyjnym parkiem z dziełami i największymi wynalazkami Mistrza.
Niestety do trzeciego z zaplanowanych do zwiedzenia zamków - Chenonceau, zwany "zamkiem dam" z uwagi na sześć kolejnych właścicielek, które go sukcesywnie rozbudowywały nie dotarliśmy przez złą organizację. To tu był nagrywany film "Pan Samochodzik i Fantomas" Zbigniewa Nienackiego.